مسیر سایت

مقاله ها

دفاع از حقوق ناظر و مالک با اجرای نظام نامه اولويت بندي ارجاع كار نظارت ساختمان (92/07/09)

 

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی

 

  به گزارش روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور، مهندس سید مهدی هاشمی رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور گفت: با اجرای نظام نامه اولويت بندي ارجاع كار نظارت ساختمان  هم از حقوق مهندسان ناظر و هم از حقوق مالکان و سازندگان حمایت و دفاع می شود.

 

 

  وی گفت: نظام نامه اولويت بندي ارجاع كار نظارت ساختمان در راستای اجرای مبحث دوم مقررات ملی ساختمان، پس از تصویب در شورای مرکزی به استان ها ابلاغ شد و از استان ها خواسته شده بود تا پایان خردادماه سال جاری عملیاتی شود که خوشبختانه در اکثر استان ها مورد مطالبه مهندسان از سازمان نظام مهندسی ساختمان ها قرار گرفت.

  مهندس سید مهدی هاشمی با اشاره به شفاف شدن تمام روش هاي انتخاب و حتي ملاک هاي ثانويه در تعيين اولويت در اين نظام نامه گفت: در فرآيند انتخاب ناظران، پس از اتمام مراحل طراحي كليه نقشه ها، صاحب کار ضمن مراجعه به سازمان استان و معرفي مجري مورد نظر خود، درخواست معرفي ناظران را به سازمان استان اعلام مي نمايد. سازمان استان، پس از كنترل صلاحيت و ثبت ظرفيت اشتغال مهندسان طراح و مجري(سازنده مسکن) در سيستم  نرم افزاري، با توجه به يكي از روش هاي ذيل، ناظران مربوط را انتخاب و به همراه ناظر هماهنگ كننده، به صاحب کار معرفي مي كند.

  رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان  و عضو شورای عالی معماری و شهرسازی کشور افزود: نظام نامه اولويت بندي ارجاع كار نظارت ساختمان این امکان را به مالک می دهد که در مسائل حاشیه ای  و مالی در ارتباط با ناظر قرار نگیرد و نقش سازمان نظام مهندسی ساختمان استان در هر زمان که نیاز به مداخله دارد پررنگ است و مالکان و سازندگان می توانند از حمایت سازمان نظام مهندسی ساختمان استان خود در ارتباط با کار نظارت ناظر بهره مند شوند.

  مهندس سید مهدی هاشمی افزود: همچنین اجرای کامل نظام نامه اولويت بندي ارجاع كار نظارت ساختمان به حمایت سازمان نظام مهندسی ساختمان از مهندسان ناظر نیز می افزاید و مهندسان براساس پایه و رتبه خود و سقف نظارت خود می توانند با دریافت ارجاع کار نظارت به اشتغال پایدار خود نزدیک شوند.

  رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: در نظام نامه اولويت بندي ارجاع كار نظارت ساختمان هر پروژه ی نظارتی بر اساس توان، علم، تجربه و پایه مهندسان به آن ها ارجاع می شود که هم عدالت در خصوص توان مهندسان در نظارت در نظر گرفته می شود و هم مالکان در احداث بنای خود از مهندس مجربی استفاده می نماید.

  مهندس سید مهدی هاشمی افزود: با اجرای نظام نامه اولويت بندي ارجاع كار نظارت ساختمان و انتخاب مهندس ناظر مناسب توسط سازمان نظام مهندسی ساختمان استان ها به اقتصاد مالکان نیز توجه می شود و با راهنمایی و مشورت مهندسان ناظر از تولید هزینه های نامتعارف در انتخاب مصالح استاندارد و ... جلوگیری بعمل می آید.

 

 

 

قوانین و مقررات | پیمان رازداری | نقشه سايت | تماس با ما
کلیه حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به شرکت نرم افزاری آفاق (اندیشه فناوری اطلاعات قرن) می باشد.